Co należy podać w zamówieniu okien?

Byadmin

Co należy podać w zamówieniu okien?

Im więcej podamy konkretnych informacji, tym bardziej zawęzimy kryteria wyboru, co pozwoli nam bez zbędnych dyskusji ze sprzedawcą kupić okno optymalnie dopasowane do naszych potrzeb. Stałym elementem każdego zamówienia są oczywiście wymiary okien. Jeśli nowa stolarka ma pochodzić od tego samego producenta co stara, wystarczy podać symbole starych okien. W przypadku zmiany lepiej wymierzyć dokładnie otwory.

Powinniśmy też podać wymagany podział okien (liczbę rzędów, skrzydeł) oraz sposób otwierania (rozwieralne, ze słupkiem stałym lub ruchomym, przesuwne, obrotowe). W dalszej części zamówienia zadanie jest nieco trudniejsze, bo musimy określić istotne parametry techniczne i użytkowe. Zasada jest taka, że piszemy tylko o tych, na których nam zależy, podając konkretne wartości lub zakresy. O nieistotnych cechach nie wspominamy, z góry przyjmując oferowane w standardzie. Przykładowo jeśli zależy nam, aby okna były ciepłe i bezpieczne, w zamówieniu powinniśmy podać maksymalną wartość współczynnika U dla całego okna oraz wymaganą klasę antywłamanio-wości.
Jeżeli okno nie musi mieć podwyższonej odporności na włamanie, za to zależy nam na tym, aby było ciche – nie wpisujemy klasy antywłamaniowości, tylko podajemy interesującą nas wartość współczynnika izolacyjności akustycznej (dla całego okna). W zamówieniu zawsze warto określić interesujący nas współczynnik L7 dla całego okna. Obecnie duży nacisk kładzie się na energooszczędność  i wielu sprzedawców oferuje cieplejsze – ale i droższe – rozwiązania. Tymczasem jeśli wymieniamy tylko jedno lub kilka okien w starym domu, ich ponadstandardowa izolacyjność nie jest priorytetem i nie ma sensu przepłacać za ulepszone rozwiązania.

About the author

admin administrator

Leave a Reply