Co zrobić, żeby remont się udał?

Byadmin

Co zrobić, żeby remont się udał?

Istniejące okna i drzwi powszednieją nam na tyle, że kiedy przychodzi do ich wymiany, w głowie pojawia się mętlik – wprowadzać zmiany czy nie?

Przedstawiamy najczęściej zadawane pytania, które nie tylko ułatwią dopilnowanie prac, ale też być może okażą się dla niektórych inspiracją.

Czy drzwi zewnętrzne I mogą. być jednocześnie bezpieczne i ciepłe?
Nie tylko mogą, ale wręcz powinny. Drzwi antywłamaniowe klasy C przez 20 minut stawiają opór włamywaczowi, nie dając się przez ten czas otworzyć, przewiercić ani podważyć narzędziami (piłą, wiertarką, młotem, łomem). Mają one stalową konstrukcję (obwodowy ramiak, poprzeczki lub kratownice oraz obustronną okładzinę z blachy) oraz system okuć umożliwiający wielo-punktowe ryglowanie – rygle proste w kilku  miejscach na obwodzie skrzydła, haki na górze i na dole. Drzwi klasy A i B, choć również wzmacniane, nie są w stanie powstrzymać włamywacza przez 20 minut, ale również skutecznie opóźniają jego działania, zatem często okazują się wystarczające w domach, których wejście jest dobrze widoczne z ulicy lub z okien sąsiadów. Metalowe wzmocnienia drzwi negatywnie wpływają na ich izolacyjność – metal, jako dobry przewodnik ciepła, zwiększa straty energii przez drzwi. Ich prawidłowe zaizolowanie nie jest jednak problemem. Dawniej, gdy nie przywiązywano wagi do szczelności drzwi, rzeczywiście były one albo bezpieczne, albo ciepłe. Obecnie większość konstrukcji ma współczynnik przenikania ciepła dużo niższy niż normowe 2,6 W/(m2 K) – rzędu 1,6-2,0 W/(m2 K). Zawdzięczają to rozmaitym rozwiązaniom termoizolacyjnym.

Cały panel drzwiowy jest wypełniony materiałem o dobrej izolacyjności, podobnie próg. Podwójne uszczelki dodatkowo chronią przed przewiewaniem. Ewentualne przeszklenia także mają budowę zapewniającą im dobre parametry cieplne – jest to podobny jak w oknach pakiet dwuszybowy wypełniony gazem szlachetnym. Aby przeszklenie nie osłabiło wytrzymałości drzwi, szyba musi mieć klasę odporności antywłamaniowej P4 (jest wzmacniana specjalną folią).

About the author

admin administrator

Leave a Reply