Category Archive Drzwi

Byadmin

Gdzie wstawiać ! drzwi przeszklone?

Przeszklenia w skrzydłach drzwiowych dodają wnętrzom przestronności, są też bardzo ciekawą dekoracją. Aby nie ograniczały uczucia prywatności, najczęściej nie są przezroczyste, tylko matowe, ryflowane albo witrażowe. W drzwiach łazienkowych bywają też umieszczane wysoko albo rozproszone – zamiast jednej dużej tafli w skrzydle jest kilka mniejszych lub dwie wąskie. Przeszklenia bardzo dobrze sprawdzają się w domach, w których nie wszystkie pokoje lub korytarze są dobrze doświetlone. Jedynym źródłem światła jest wówczas to docierające z sąsiedniego pomieszczenia przez szyby w drzwiach.

Czy wymieniając okna, trzeba wymienić również parapety?
Niekoniecznie. Parapet nie jest trwale połączony z ramą okienną, można więc zdemontować ją niezależnie. Warto natomiast rozważyć wymianę wtedy, gdy stare parapety są zniszczone. Drewniane parapety można dość łatwo odnowić, szlifując ich wierzchnią warstwę i ponownie wykańczając ją lakierem lub farbą. Jednak stare parapety z kamienia lub konglomeratu, które są często popękane i poplamione, nie nadają się do odświeżania. Podobnie popularne dawniej parapety zewnętrzne z blachy – nawet jeśli są w dobrym stanie, szpecą elewację, kontrastując z nowymi oknami. Zdarza się, że choć nie planujemy wymiany parapetów, jesteśmy zmuszeni uczynić to po montażu nowych okien.

Byadmin

Czy drzwi wewnętrzne powinny być ciche?

To zależy od przeznaczenia pomieszczeń, które oddzielają. Jeśli za drzwiami znajduje się gabinet albo sypialnia, warto je odizolować od hałasu panującego w domu. Drzwi pokoi dziecięcych umieszczone we wspólnym korytarzu nie muszą specjalnie ograniczać przenikania dźwięków.
Trzeba jednak wiedzieć, że za tłumienie hałasu odpowiada nie tylko skrzydło drzwiowe, ale też – a w zasadzie przede wszystkim – rodzaj ościeżnicy (z węgarkiem lub bez) oraz uszczelek. Jeżeli na obwodzie ramy nie ma uszczelki, skrzydło nie jest dobrze dociskane do ościeżnicy i hałas przedostaje się przez szczeliny. Podobnie w przypadku drzwi z otworami, które nie stanowią bariery akustycznej.

Byadmin

Jak najlepiej otwierać drzwi – na zewnątrz czy do środka?

W łazienkach drzwi zawsze otwierają się na zewnątrz. Wynika to z zasad bezpieczeństwa – gdyby osoba korzystająca z łazienki zasłabła, to leżąc przy drzwiach, blokowałaby przejście, co uniemożliwiłoby udzielenie jej pomocy. Ta zasada jest godna zapamiętania we wszystkich ciasnych pomieszczeniach, bo wypadki zdarzają się przecież nie tylko w łazienkach. Alternatywą dla drzwi otwieranych na zewnątrz mogą być drzwi przesuwne. Oczywiście w dużych łazienkach nie ma to takiego znaczenia, ale zmiana kierunku otwierania drzwi zazwyczaj odbywa się już na etapie wykańczania, na wyraźne życzenie inwestora, kiedy nie odpowiada mu inne rozwiązanie.
W pomieszczeniach mieszkalnych to, czy drzwi otwierają się na zewnątrz, czy do środka, zależy tylko od wygody komunikacji. Jeśli do pokoju prowadzi wąski korytarz albo dwa pokoje leżą naprzeciwko siebie, to oczywiste jest, że drzwi powinny otwierać się do środka.
Inaczej każde otwarcie ich skrzydła grozi uderzeniem osoby przechodzącej obok albo zderzeniem z drzwiami pokoju przeciwległego. W kotłowniach, które pod drzwiami mają metalowy próg (konieczny przy ogrzewaniu gazem płynnym), skrzydła też zawsze otwierają się na zewnątrz.

Byadmin

Co zrobić, żeby remont się udał?

Istniejące okna i drzwi powszednieją nam na tyle, że kiedy przychodzi do ich wymiany, w głowie pojawia się mętlik – wprowadzać zmiany czy nie?

Przedstawiamy najczęściej zadawane pytania, które nie tylko ułatwią dopilnowanie prac, ale też być może okażą się dla niektórych inspiracją.

Czy drzwi zewnętrzne I mogą. być jednocześnie bezpieczne i ciepłe?
Nie tylko mogą, ale wręcz powinny. Drzwi antywłamaniowe klasy C przez 20 minut stawiają opór włamywaczowi, nie dając się przez ten czas otworzyć, przewiercić ani podważyć narzędziami (piłą, wiertarką, młotem, łomem). Mają one stalową konstrukcję (obwodowy ramiak, poprzeczki lub kratownice oraz obustronną okładzinę z blachy) oraz system okuć umożliwiający wielo-punktowe ryglowanie – rygle proste w kilku  miejscach na obwodzie skrzydła, haki na górze i na dole. Drzwi klasy A i B, choć również wzmacniane, nie są w stanie powstrzymać włamywacza przez 20 minut, ale również skutecznie opóźniają jego działania, zatem często okazują się wystarczające w domach, których wejście jest dobrze widoczne z ulicy lub z okien sąsiadów. Metalowe wzmocnienia drzwi negatywnie wpływają na ich izolacyjność – metal, jako dobry przewodnik ciepła, zwiększa straty energii przez drzwi. Ich prawidłowe zaizolowanie nie jest jednak problemem. Dawniej, gdy nie przywiązywano wagi do szczelności drzwi, rzeczywiście były one albo bezpieczne, albo ciepłe. Obecnie większość konstrukcji ma współczynnik przenikania ciepła dużo niższy niż normowe 2,6 W/(m2 K) – rzędu 1,6-2,0 W/(m2 K). Zawdzięczają to rozmaitym rozwiązaniom termoizolacyjnym.

Cały panel drzwiowy jest wypełniony materiałem o dobrej izolacyjności, podobnie próg. Podwójne uszczelki dodatkowo chronią przed przewiewaniem. Ewentualne przeszklenia także mają budowę zapewniającą im dobre parametry cieplne – jest to podobny jak w oknach pakiet dwuszybowy wypełniony gazem szlachetnym. Aby przeszklenie nie osłabiło wytrzymałości drzwi, szyba musi mieć klasę odporności antywłamaniowej P4 (jest wzmacniana specjalną folią).