Category Archive Instalacja elektryczna

Byadmin

Układamy kable oświetleniowe

Przewody w instalacji powinny być zaadaptowane do założonego obciążenia, a zabezpieczające je sprzęty muszą być tak dobrane, aby nie potrafiło wystąpić przeciążenie przewodów i w metodyczności zagrożenie po-żarem. Wszystkie gniazda wtyczkowe, również w pokojach, muszą mieć styk ochronny. Kable oświetleniowe powinny kończyć się kostką z zaciskami do podłączenia przewodów źródła światła. Wyjątek stanowią wypuszczone kable z oprawą zainstalowaną na jego stałe na jego ścianie lub na jego suficie, do której bezpośrednio przyłącza się także przewody zasilające. „Kontrola jakości” Po skończeniu robót niezbędne jest wykonanie pomiarów sprawdzających skuteczność ochrony od chwili porażeń oraz wytrwałość przewodów i rezystancję izolacji. Powinno się także również przeprowadzić pomiary wartości uziemień, w tym również traktujących instalacji odgromowej (jeśli mieszkanie został w taką instalację wyposażony). udziałowiec powinien uzyskać protokoły tych eksperymentów. Jeżeli prace były prowadzone na jego podstawie specyfikacji wykonawczej, po skończeniu robót udziałowiec powinien uzyskać od wykonawcy egzemplarz takiej specyfikacji z naniesionymi na jego nim wszelkimi zmianami wprowadzonymi w stosunku do pierwotnego projektu.

Byadmin

Błędy przy układaniu instalacji elektrycznej

Błędy przy układaniu instalacji elektrycznej

Przede wszystkim nie należy prowadzić prac samodzielnie, ale w trosce o własne bezpieczeństwo i jakość instalacji elektrycznej zlecić je elektrykowi z uprawnieniami do 1 kV, najlepiej już wcześniej sprawdzonemu przez innych inwestorów i poleconemu.

Obwody powinny być układane równolegle do krawędzi ścian. Dzięki temu można odtworzyć ich przebieg na podstawie położenia puszek rozgałęźnych i osprzętu.

Niektórzy niesolidni wykonawcy, chcąc ułatwić sobie pracę, a także zmniejszyć zużycie materiałów, układają przewody na ukos, dzięki czemu ich trasa jest krótsza. Tak ułożona instalacja po otynkowaniu ścian jest niewidoczna, a przebieg przewodów – nie do odtworzenia. Ponadto przewody pod tynkiem są narażone na uszkodzenie, na przykład podczas wiercenia otworów w ścianie lub wbijania gwoździ.

Obwody jednofazowe (230 V) muszą być wykonane jako trójprzewodowe, a obwody trójfazowe, tak zwane siłowe, (230/400 V) -jako pięcioprzewodowe. Wyjątek stanowią odcinki obwodów zasilających na przykład oprawy mające II klasę ochronności, do których nie przyłącza się przewodu ochronnego.

Byadmin

Specjalne oprawy oświetleniowe do sufitów podwieszanych

W wielu pomieszczeniach stosuje się podwieszane sufity. Daje to możliwość umieszczenia w nich specjalnych opraw oświetleniowych. Mogą to być oprawy otwarte, zamocowane nieruchomo i zlicowane z powierzchnią stropu lub zamknięte matową szybką. Są również oprawy przeznaczone do wbudowania, których położenie można regulować. W lampach wbudowanych w strop mogą być zamontowane żarówki halogenowe lub lampy z diodami o określonej barwie albo o różnych barwach umieszczone w jednej obudowie. W przypadku lamp z diodami w różnych kolorach kolor świecenia nastawia się pilotem. Halogeny i diody LED można także instalować w elementach stanowiących wyposażenie wnętrz. Oprócz opraw wbudowanych stosuje się także oprawy mocowane na stropie. Mogą mieć przeróżne kształty. W zależności od typu są wyposażone w żarówki halogenowe, diody LED lub świetlówki kompaktowe. Na suficie można także zamontować specjalne szyny, do których przytwierdza się oprawy w taki sposób, że podczas eksploatacji można zmieniać ich położenie. Oprawa może być przesuwana po szynie, a jej kąt nachylenia można regulować w zależności od potrzeb.

Byadmin

Diody LED – z modułem zasilającym lub bez

Diody LED mają niewielką moc, więc ograniczenia związane z dużym natężeniem prądu, spadkami napięć czy też możliwością wydzielania zbyt dużej ilości ciepła ich nie dotyczą. Przeważnie jednak muszą być zasilane za pośrednictwem specjalnego modułu, ponieważ pracują nie tylko przy obniżonym napięciu, ale także wymagają zasilania prądem stałym.
W sprzedaży są również lampy diodowe dostosowane do pracy przy napięciu sieciowym 230 V z trzonkiem GU 10, czyli takim jak stosowany w wielu typach lamp halogenowych i w obudowie zbliżonej kształtem do żarówki. Takie lampy nie wymagają instalowania modułu zasilającego. W ich wnętrzu są dwa szeregi miniaturowych diod, po jednym dla każdej połówki sinusoidy. Sumaryczny spadek napięcia na takim łańcuszku to około 230 V. Rozwiązanie to przypomina łańcuch lampek na choinkę. Zespoły diod umieszczone we wspólnej obudowie mogą mieć kształt bardzo podobny do zwykłej żarówki, ale wymagają zasilania niskim stałym napięciem. Obudowa ma trzonek E27 lub także typu GU wymagający specjalnej oprawy.

Byadmin

Świetna ściana świetlna

Jak budować z pustaków szklanych
Rewelacyjne tam, gdzie nie można umieścić okna, i nieocenione w tworzeniu indywidualnych rozwiązań w wystroju domów. Z biegiem lat coraz piękniejsze.

Pustaki szklane – to jest to!
Goszczące od dawna w polskiej architekturze, a obecnie przeżywające swój wielki powrót w odmłodzonej i unowocześnionej postaci, niewątpliwie zasługują na uwagę i stosowanie. Pustaki szklane przepuszczają światło tam, gdzie go brak, a przy tym podnoszą walory estetyczne domów, w których ich użyto. Z tego powodu wielu inwestorów stosuje je nie tylko jako ściany światło-przepuszczalne, ale również jako podłogi lub sufity w pomieszczeniach wymagających doświetlenia, a coraz częściej także jako elementy wystroju wnętrz.

Byadmin

Oświetlenie sufitowe – Halogeny

W nowoczesnych wnętrzach oprawy oświetleniowe są instalowane w urozmaicony sposób. Często odchodzi się od tradycyjnego żyrandola na rzecz większej liczby punktów świetlnych. Sprzyja temu bogaty wybór źródeł światła. Oprócz popularnych w ostatnich latach żarówek halogenowych dostosowanych do pracy przy pełnym napięciu 230 V oraz obniżonym do 12 lub 24 V coraz szerzej stosowane są diody fotolumine-scencyjne LED – przede wszystkim przystosowane do zasilania prądem stałym o napięciu 24 lub 12 V.
Istnieją pewne ograniczenia dotyczące instalowania żarówek halogenowych. Ze względu na wysoką temperaturę nie można ich umieszczać zbyt blisko oświetlanych przedmiotów. Za granicę bezpieczeństwa przyjmuje się odległość 50 cm. Także osoby używające tego typu źródeł światła powinny zachować ostrożność. Nie należy przebywać zbyt blisko lampy ani się w nią wpatrywać. Nie powinno się także dotykać jej gołą dłonią, nawet gdy jest zimna, ponieważ tłuszcz z palców pozostawiony na bańce lampy skraca jej trwałość. Niektóre żarówki halogenowe dostosowane do napięcia 230 V mają takie same trzonki jak zwykłe żarówki, mogą więc być stosowane wymiennie.

Jest to trzonek typu Edisona oznaczany dużą literą E i cyframi określającymi jego średnicę w milimetrach. Trzonek taki
–    E27 lub mniejszy E14
–    pasuje do powszechnie stosowanych opraw. Lampy halogenowe 230 V z innymi trzonkami, na przykład typu G9 (cyfra 9 określa rozstaw styków lampy
w milimetrach), lub lampy podłużne z trzonkiem typu R7s umieszczonym na jej obu końcach wymagają specjalnych opraw. Podobnie jak żarówki halogenowe
przystosowane do pracy przy obniżonym napięciu mają specjalne trzonki. W zależności od typu lampy może to być trzonek szpilkowy typu GY6.35 lub płaski o symbolu GU 5,3 (cyfry określają rozstaw styków). Żarówki halogenowe pracujące przy obniżonym napięciu pobierają znacznie większy prąd niż zasilane napięciem 230 V. Należy to uwzględnić, projektując obwody. W obwodach tych dużo większe znaczenie mają także spadki napięć, a więc odległość lampy od zasilającego ją transformatora nie może być zbyt duża, a przewody muszą mieć większy przekrój. Transformator nie może być z kolei umieszczony zbyt blisko lamp, ponieważ się nagrzewa.