Category Archive Łazienka

Byadmin

Wanna odporna na parcie

Piwnica wymaga specjalnej technologii, jeżeli poziom jej posadzki będzie stale poniżej poziomu wody gruntowej i można się spodziewać stałego parcia hydrostatycznego na elementy podziemne budynku. Trzeba wtedy wykonać płytę fundamentową i szczelnie połączone ze sobą ściany, które będą tworzyły tak zwaną szczelną wannę. Wykorzystuje się do tego beton wodoszczelny. Ciężka izolacja nie jest już wtedy konieczna. Płyta fundamentowa powinna mieć odpowiednią sztywność i taką ilość zbrojenia, która jest niezbędna do przeniesienia parcia hydrostatycznego, czyli naporu wywieranego przez wodę gruntową.

Byadmin

Budowa ścianek z pustaków szklanych metodą z klejem montażowym

Ten sposób budowy ścianek z pustaków szklanych charakteryzuje się tym, że do ich łączenia używa się specjalnego kleju.

Montaż rozpoczynamy od przyklejenia profilu polistyrenowego (maksymalna dostępna długość 956 mm) do ściany i podłogi w miejscu, gdzie ma być ścianka.

Na umocowany do podłoża profil nakładamy tyle kleju, aby przykleić pustaki. Kleimy je kolejno warstwami, zaczynając od narożnika konstrukcji. Do każdego pustaka doklejamy profil pionowy (o długości 180 mm) i dostawiamy kolejny pustak.

Na gotową warstwę trzeba nakleić profil poziomy.
W tym systemie można układać nawet sześć warstw dziennie.

Po 24 godzinach od wybudowania ścianki spoiny wypełniamy dowolną fugą do pustaków szklanych. Całkowitą wytrzymałość klej osiąga po trzech tygodniach. Metoda ta pozwala na montaż ściany łukowej. Można ją wykonać, wykorzystując profil dający promień łuku ściany 310 cm przy budowaniu z pustaków o szerokości 18 cm oraz 150 cm przy zastosowaniu pustaków o szerokości 9 cm. W sprzedaży są gotowe zestawy do budowy ścianek zawierające potrzebne listwy i klej montażowy wystarczające na zbudowanie 1 m2 ścianki.

Cena zabudowy z pustaków szklanych zależy od wybranej przez nas metody montażu.

Najtańsza jest zabudowa tradycyjna wykorzystująca zaprawę oraz zbrojenie i krzyżyki dystansowe. Trochę droższa jest metoda mieszana stabilizująca pustaki przy użyciu profili PCW i zaprawy. Droższe, ale niewymagające robót mokrych i brudnych, są metody wykorzystujące klej montażowy i fugę. Najdroższa, lecz zarazem najbardziej efektowna przy aranżacji wnętrz, jest metoda bezklejowa.

Jej koszt zależy przede wszystkim od materiału zastosowanego jako ramka – drewno, najczęściej dębowe i egzotyczne, lub aluminium.

Byadmin

Wymiana silikonowej fugi

Przebarwienia i pleśń wrastają w strukturę materiału, więc jedynym wyjściem pozostaje jego wy-miana. Usunięcie utwardzonego silikonu z przestrzeni pomiędzy płytkami to wyjątkowo trudne zadanie. Niektórzy próbują sobie radzić za pomocą noży do tapet, szpachli czy żyletek. Mechaniczne usuwanie silikonu jest pracochłonne i nie gwarantuje dokładnego wyczyszczenia miejsc spoinowania. Szybka i skuteczna jest metoda chemiczna, czyli użycie środka do usuwania silikonów (np. Tytan Remover, HG Preparat do usuwania silikonu). Dzięki niemu nie tylko za-oszczędzimy czas, ale także unikniemy uszkodzenia ceramiki w łazience oraz ochronimy własne ręce przed okaleczeniem. Preparat nakłada się na starą spoinę tak, aby stanowił trzykrotnie grubszą warstwę niż silikon. Żeby ograniczyć zużycie tego środka i skrócić czas jego działania, spoinę można usunąć mechanicznie do grubości 3 mm. Trzeba wówczas ściąć nożykiem jak największą część starego wypełnienia spoiny i dopiero na pozostałość nałożyć środek usuwający silikon. Należy odczekać, aż środek wejdzie w reakcję chemiczną z silikonem – czas podaje producent, dla niektórych preparatów jest to zaledwie kwadrans, a dla innych godzina. Jeśli nie ścina się spoin, to standardowo zaleca się odczekanie 12 godzin. Po ich upływie rozpuszczoną spoinę można usunąć ręcznikiem papierowym lub szpatułką dołączoną do opakowania. Oczyszczoną powierzchnię trzeba przetrzeć zwilżoną gąbką lub szczoteczką. W razie konieczności czynność należy powtórzyć. Metoda chemiczna gwarantuje dokładne usunięcie silikonu, czego nie zapewnia metoda mechaniczna. Dodatkową zaletą jest to, że preparat ten poprawia przyczepność podłoża, więc spoiny są przygotowane do powtórnego wypełnienia ich fugą. Ostatnim etapem jest zatem ułożenie nowego silikonu sanitarnego wzdłuż szczelin pomiędzy ścianą a wanną, a także między płytkami.

Byadmin

Jakie drewno nadaje się do łazienki, jak je zabezpieczyć i pielęgnować?

Posadzka w łazience jest bardziej niż w innych pomieszczeniach narażona na działanie wilgoci. Mimo to coraz częściej robi się ją z drewna. Żeby dobrze się sprawowała i długo pozostała piękna, drewno musi być odpowiedniej jakości. Należy wybierać przede wszystkim gatunki o najwyższej stabilności (czyli odporności na wilgoć), na przykład tek i iroko, i dobrze je zabezpieczyć. Drewnianą posadzkę najlepiej ochroni przed rozlaną wodą lakier poliuretanowy, uretanowy lub uretanowo-alkidowy, ale gdy na polakierowanej podłodze rozleje się woda, stanie się ona śliska. Mniej śliska będzie, gdy zabezpieczymy ją metodą olejowania.
Sposób pielęgnowania trzeba dostosować do rodzaju powłoki wykończeniowej. Drewno pokryte warstwą lakieru wystarczy przecierać szmatką zwilżoną wodą z dodatkiem detergentów, a jeszcze lepiej środków zalecanych przez producenta lakieru. Posadzki olejowane wymagają regularnych zabiegów konserwacyjnych -nakładania oleju pielęgnacyjnego.

Byadmin

Co zrobić, jeśli nie chcemy kupować brodzika?

Można odpowiednio wyprofilować podłogę i zamontować w niej odpływ wody, ale przedtem trzeba sprawdzić, czy takie rozwiązanie uda się zrealizować w naszej łazience. Gotowy „brodzik bez brodzika” – po uwzględnieniu wszystkich niezbędnych warstw, które zajmują 12-15 cm – nie powinien wystawać ponad poziom podłogi. Jeżeli strop ma grubość około 15 cm, należy się liczyć z tym, że podłączenie odpływu od niego do pionu kanalizacyjnego wypadnie w pomieszczeniu poniżej. Jeżeli jest grubszy, odpływ powinien się zmieścić w warstwach podłogi, ale konstruktor musi rozstrzygnąć, czy zagłębienie na podejście kanalizacyjne nie osłabi konstrukcji stropu. Pod dnem brodzika musi się zmieścić odpływ kanalizacyjny (rura ma średnicę 50 mm) ułożony ze spadkiem co najmniej 2% w kierunku pionu kanalizacyjnego, na warstwie styropianu. Na odpływie instaluje się wpust podłogowy z wbudowanym syfonem: punktowym (umieszcza się go najczęściej centralnie) lub liniowym (montuje się go równolegle przy ścianie lub na krawędzi brodzika). Wybierzmy taki, do wnętrza którego będzie się można dostać od góry. Na izolacji cieplnej układa się najpierw folię z PCW, a następnie mniej więcej 5-centymetrową warstwę wylewki. Trzeba ją ukształtować ze spadkiem w kierunku odpływu. Powinna sięgać poniżej górnej płaszczyzny odpływu, tak żeby zmieściła się jeszcze warstwa hydroizolacji (zazwyczaj z folii w płynie) i płytki ułożone na warstwie kleju.
Końcowy etap prac to ułożenie płytek.

Byadmin

Czy na wybicie okna w łazience jest potrzebne pozwolenie? Jak je uzyskać?

Wykucie nowego otworu okiennego w ścianie nośnej nie jest wprawdzie ani budową, ani montażem, ani remontem (polegającym na działaniach odtworzeniowych), ale może być zakwalifikowane jako przebudowa. W myśl ustawowej definicji zawartej w Prawie budowlanym przez przebudowę należy rozumieć prowadzenie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów takich jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji. Przebudowa obiektu wymaga wykonania projektu i uzyskania pozwolenia na budowę. Wniosek w tej sprawie wraz z dokumentacją projektową składa się w starostwie powiatowym (lub urzędzie miasta, które ma status powiatu). Decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna, ponieważ nie zmienia się sposób zagospodarowania terenu. Projekt powinien być dostosowany do zakresu robót. Roboty budowlane można rozpocząć dopiero po otrzymaniu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Trzeba zawiadomić nadzór budowlany o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót – co najmniej siedem dni przed nim.