Category Archive Schody

Byadmin

Schody z prefabrykatów

Ci, którzy cenią szybkość, dokładność i estetykę, mogą zdecydować się na gotowe schody z fabryki. Są one projektowane indywidualnie dla każdego budynku albo produkowane jako elementy gotowe o wysokości i szerokości dostosowanej do standardowych kondygnacji i otworów w stropie (przykładowo schody kręte mają średnicę od 1,2 do 3 m). Schody mogą mieć dowolny kształt: prosty (także ze spocznikami), kręty, zabiegowy, wachlarzowy, a nawet nietypowy. Ponieważ wykonuje się je z dokładnością do kilku milimetrów, pomiarów najlepiej dokonać dopiero po wymurowaniu ścian parteru i zabetonowaniu stropu, bo nawet najlepszym fachowcom trudno zachować tak wysoką dokładność podczas murowania, a poprawek nie da się wprowadzić. Schody są bardzo ciężkie, montuje się je za pomocą dźwigu. Trzeba to zrobić, jeszcze zanim wymuruje się ściany piętra i położy dach, inaczej przenoszona na zawiesiu konstrukcja może się nie zmieścić w ciasnej przestrzeni. Schody kotwi się w stropie w tradycyjny sposób, łącząc zbrojenie, albo po prostu mocuje do powierzchni podpór kotwami. W miejscu oparcia umieszcza się dostarczaną w komplecie podkładkę tłumiącą z elastomeru, która pozwala zmniejszyć przenoszenie drgań ze schodów na budynek. Sprawna ekipa radzi sobie z montażem w kilka godzin, a schody od razu są gotowe do użytkowania, co znacznie skraca i upraszcza prace na budowie. Podczas remontu lub dobudowy kondygnacji domu alternatywą są pojedyncze prefabrykowane stopnie, dokładane kolejno i mocowane kotwami podobnie jak samonośne konstrukcje modułowe lekkich schodów drewnianych.
Schody prefabrykowane można zamówić z określonym wykończeniem powierzchni. Może być surowa, w formie betonu architektonicznego, o piaskowanych stopniach i z zabezpieczeniami antypoślizgowymi, a także ze specjalną okładziną zabezpieczającą schody przed zniszczeniem podczas budowy. Nawet zwykłe betonowe schody będą gładsze niż te wykonywane na budowie. Niektóre konstrukcje mogą też być w komplecie z betonową balustradą. Czas oczekiwania na prefabrykat to około dwóch tygodni od momentu złożenia zamówienia i opracowania dokumentacji wykonawczej (czyli projektu schodów) . Cena zależy od wymiarów i kształtu. Prosty bieg o wysokości kondygnacji i szerokości 1 m kosztuje około 8000 zł, bieg kręty o popularnej średnicy 1,8 m to koszt rzędu 4500 zł za każdy metr wysokości. Na korzyść przemawia tu fakt, że powierzchnia schodów – zarówno z wierzchu, jak i od spodu – jest równa i gładka, więc można ją szybko i łatwo estetycznie wykończyć.

Byadmin

Bezpieczne schody

Przy schodach o wysokości powyżej 50 cm niezbędna jest balustrada. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się, że będzie kolidowała z wystrojem wnętrza, nie powinno się z niej rezygnować. Asortyment materiałów i wzorów jest tak bogaty, że każdy znajdzie coś dla siebie. Można wybrać ażurowe bogato zdobione osłony z kutego metalu, proste pionowe lub poziome tralki, balustrady z drewna, metalu czy szkła, a nawet grube, przypominające ścianki osłony betonowe. Ważne, aby osłaniając bieg, balustrada zbytnio nie zmniejszała jego szerokości, która mierzona w świetle nie może być mniejsza niż 80 cm. Jeżeli balustradę mocuje się do górnej powierzchni stopni, zmniejsza się ich szerokość. W miarę możliwości lepiej zatem przykręcać ją z boku płyty biegowej, zyskując w ten sposób kilka centymetrów przestrzeni komunikacyjnej.

Byadmin

Zbrojenie schodów

Pręty zbrojenia głównego odpowiadają za wytrzymałość schodów na rozciąganie, czyli na ugięcie pod wpływem obciążeń.

W schodach płytowych i policzkowych strefa rozciągana znajduje się od spodu, dlatego zbrojenie biegnie w dolnej części płyty. Wsporniki najbardziej rozciągają się wzdłuż górnej powierzchni, więc zbrojenie układa się na górze. Pręty powinny być ze stań żebrowanej, która dobrze współpracuje z betonem, i mieć średnicę nie mniejszą niż 10 mm. Zbrojenie pomocnicze łączące pręty główne może być gładkie, o średnicy 6-8 mm. Pręty układa się na deskowaniu na specjalnych podkładkach z tworzywa sztucznego, tak zwanych krążkach dystansowych. To bardzo ważne, aby zbrojenie nie leżało bezpośrednio na deskowaniu, bo wtedy nie powstanie wokół niego otulina betonowa wystarczającej grubości i płyta będzie od spodu pękać. Pręty muszą być zakotwione w elementach nośnych schodów. W tym celu kotwi się je w belkach policzkowych, wsuwając w specjalnie przygotowane bruzdy w ścianie lub w korytka szalunku, albo łączy na zakładkę ze zbrojeniem spoczników i podwaliny. Długość zakładów jest zawsze podana w projekcie, standardowo wynosi około 50 cm, a głębokość kotwienia na przykład dla schodów wspornikowych to 25 cm przy szerokości biegu 1 m.

W miejscach załamań zbrojenie łączy się parami, górą i dołem, a nie w jednej linii. Kotwiąc tak przygotowane pręty w ściskanej strefie schodów, dobrze zabezpiecza się strefę rozciąganą, co chroni przed pękaniem. Poprawność ułożonego kompletnego zbrojenia schodów powinna być potwierdzona przez kierownika budowy. Dopiero po jego akceptacji schody można betonować.

Byadmin

Betonowanie schodów

Musi się odbywać w temperaturze dodatniej, najlepiej nie niższej niż 5°C. Warunek ten dotyczy nie tylko miejsca układania mieszanki, ale też jej przygotowywania. Jeśli beton przygotowuje się w ustawionej na zewnątrz betoniarce z przechowywanych na wolnym powietrzu cementu i piasku, lepiej przerwać prace na zimę. Mróz sprawia bowiem, że mieszanka źle wiąże i nie osiąga wymaganych parametrów wytrzymałościowych (klasa betonu nie może być niższa niż C16/C20, co oznacza wytrzymałość na ściskanie co najmniej 20 MPa). Jeżeli korzysta się z betonu przywożonego z wytwórni, nie trzeba przerywać prac, bo lekko dogrzewając wnętrze, łatwo utrzymać w nim odpowiednią temperaturę nawet podczas mroźnej zimy. Betonowanie rozpoczyna się od dołu schodów. Każdy stopień zagęszcza się przez ubijanie łopatą i opukiwanie deskowania.
Deski obniżone o 2 cm względem wysokości stopni zabezpieczają przed wydostawaniem się mieszanki z wyższego stopnia na niższy, już zabetonowany. Cale schody muszą być wybetonowane w jednym cyklu roboczym, nie wolno przerywać prac, bo wówczas deskowanie będzie się nierównomiernie odkształcać i schody popękają. Po lekkim związaniu betonu stopnie zaciera się na gładko, a ewentualne ubytki uzupełnia zaprawą cementową. Deskowanie usuwa się najwcześniej po dwóch tygodniach. Przez ten czas schody powinno się regularnie zwilżać. Znajdujące się pod spodem biegu podpory lepiej jest pozostawić dłużej.

Byadmin

Schody żelbetowe – nie do każdego domu

Pomimo wielu zalet schody żelbetowe nie do każdego domu się nadają, wymagają bowiem solidnego połączenia z konstrukcją budynku. Na dole trzeba przygotować dla nich podwalinę – zbrojoną belkę fundamentową albo żelbetową płytę. W miejscu oparcia schodów, czyli w zależności od ich budowy na górnej płycie spocznikowej albo po bokach biegu, należy zamocować konstrukcję do stropu, belki spocznikowej lub żelbetowej belki policzkowej schowanej w ścianie. W każdym przypadku konieczne jest prawidłowe zakotwienie prętów zbrojeniowych schodów.

Często jest to połączenie ich ze zbrojeniem miejsc oparcia. Takie rozwiązania nie są możliwe na przykład w domach drewnianych, w których żelbet nie współpracuje z drewnianą konstrukcją, a wydobywająca się z niego wilgoć technologiczna niszczy strukturę drewna. Nie sprawdza się też podczas remontu, kiedy brakuje podwaliny i nie da się stabilnie połączyć schodów z konstrukcją. Wtedy zazwyczaj wybiera się lekkie samonośne konstrukcje drewniane lub metalowe, ewentualnie (jeśli projektant potwierdzi taką możliwość) wykonywane na zamówienie żelbetowe schody prefabrykowane.